1. TRAJTONI FLOKET NE NJE MENYRE TE THELLE.                                                                                                                                                                   Ne supermarket ju mund te blini maska per fytyren ne nje vlere te ulet monetare, ose mund te pregatisni maska ne kushte shtepie dhe ne fund te dites do ju bej qe te ndiheni shume mire, pasi keni kuruar flokun tuaj te demtuar.                                                                                                                                                 
  2. TE KESH NJE BUKURI SPECIFIKE DUKE U KUJDESUR PER VETEN.                                                                                                                             Mbi te gjitha, nje dite ne jave, kurdo qofte e shtune apo e djele, vendosini vetes nje qellim per nje rutine bukurie. Ketu pershihen perkujdesi ndaj lekures,pastrimi i thelle, scrub, maske flokesh, maske fytyre dhe nje hidratim. Mbylle darken me nje filxhan caj te ngrohte duke lexuar nje liber interesant.                                                                                                                     
  3. SHAMPANJE DHE NJE VASKE ME SHKUME.

Shishe shampanje mund t’i gjeni dhe me cmim te ulet, keshtu xhepi i kujtdo mund ta perballoje! Vendosni masken ne fytyre, shkumoheni vasken sa me shume, goten e shampanjes perbri dhe librin ne dore, relaks total!

4. REGJISTRONI POSTET QE JU BEJNE TE QESHNI.

Kjo është pa pagesë, veçanërisht nëse keni programe falas si Reddit, Pinterest, ku  mund të regjistroheni lehte! Personalisht më pëlqen të regjistroj gjërat që më bëjnë të qesh sa herë që i lexoj ose i shoh, dhe sa herë që ndihem poshte moralisht i rishikoj ato.

 

5. TENDOSNI MUSKUJT.

 

Te tendosesh muskujt ne shtepi eshte gjithashtu falas, sidomos ne kohet e sotme kur rrjetet sociale ofrojne video me ushtrime te ndryshme.

6. VENDOSNI BARRIERA.

Te vendosesh barriera ne fillim mund te duket e veshtire, por menjehere te ndihmon te kesh nje shendet mendor te mire. Ke investuar mjaftueshem duke u marr me zgjidhjen e problemeve te te tjereve. Vendos masken e oksigjenit ne fillim, kujdesu per veten dhe do e shikosh se sa lehte mund te kujdesesh dh eper te tjeret pa cenuar veten! 

7. ULU NE NJE VEND TE QETE

Te ulesh ne natyre, prane nje deti, lumi apo liqeni gjithmone eshte relaksuese, sidomos kur qendron i vetem dhe merr fryme thelle. Personalisht kur jam ne stres mundohem te gjej vendin me te afert qe mi ofron keto kushte.

 

8.PROVO TE VRAPOSH.

Gjate karantines, vitin e kaluar, provova te vrapoja dhe me ndihmoi tej mase per tu relaksuar. Zakonisht vrapi ndihmon tej mase ne shkarkimin e energjive negative.

9.BENI NJE DUSH LUKSI

Njehere ne jave, te shtune ose te djele dedikojani vetes nje dush relaksues. SPA-muzik ne sfond dhe shampo me arome te forte dhe qe qendron gjate. Kryesisht zgjidhni mbremjen dhe driten e zbehte.

10.NGJYROS

Te ngjyrosesh librat dhe aplikacionet e tanishme, te ndihmon shume sidomos kur vuan nga pagjumesia. Shpeshhere rikthimet ne femijeri e relaksojne teper trurin tone.

Comments are closed.