Gjendet i v.rarë me një p.lumb në kokë, një nga politikanët e partisë së Merkel: Mister arsyet

 

Kryeprokurori Horst Streiff tha se policia është në kërkim të autorit dhe se nuk ka asnjë provë që të dyshohet për vetëvrasje.

Viktima u gjet në tarracën e shtëpisë së tij në dhe ishte qëlluar me pistoletë në kokë në një distancë të afërt.

Arma e krimit nuk u gjet në vendin e ngjarjes, tha policia.

Sipas “Bild”, Lübcke, baba i dy fëmijëve, në kohën e krizës së migrimit, në vitin 2015, kishte folur në favor të të drejtave të refugjatëve, duke tërhequr zemërimin e aktivistëve të ekstremit të djathtë.

Një ekip prej 20 vetësh po hetojnë për zbardhjen e ngjarjes.(TemA TV)