Xherdan Shaqiri është bërë lajm në mediat serbe. Sulmuesi shqiptar që luan për Zvicrën dha një intervistë mbrëmjen e djeshme pas fitores 2-0 ndaj Irlandës në shtëpi. Gjatë momentit të intervistës, një tifoz shqiptar afrohet dhe I dhuron një xhaketë me simbolet e UCK-së, ndërsa Shaqiri e heq menjëherë për të evituar polemikat.

Ditën e sotme, mediat serbe kanë reaguar të “tërbuara” duke e cilësuar si një skandal të parashikuar pasi Shaqiri festoi me shqiponjë golin ndaj Serbisë në Kupën e Botës disa vite më parë.

“Skandal i parashikuar! Xherdan jep intervistë me xhaketën famëkeqe të UÇK -së! Sa kohë do ta tolerojë UEFA këtë”, shkruan “Kurir”.

“Skandal pas ndeshjes me Irlandën e Veriut”, mediat zvicerane raportuan se përfaqësuesi i vendit të tyre, Xherdan Shaqiri, kishte veshur një të ashtuquajtur xhaketë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)” ,shkruan “Novosti”.

Comments are closed.